Olga Makina

Fotograaf

Ly’le

Ma kohtusin Ly’ga üheksakümnendate aastate keskel, siis kui hakkasin fotograafiaga tegelema.

Ly töötas ilutoimetajana ajakirjas Stiil ja koos tegime väga palju ilu- ja moepilte selle väljaande jaoks. Minu jaoks oli see väga loominguline periood, ma alles alustasin ja samas oli kõrval Ly oma suurte kogemusega ja tihti vajalike nõuannetega. Järgnevate aastate jooksul tegime meeskonnana palju erinevat loominguliselt huvitavat koostööd.

Meenub, kuidas üks kord pildistasime meigipilte iluseeria jaoks, modell oli aga noor ja tugeva iseloomuga. Pildistamine ei sujunud kuidagi ja hakkasin tasapisi närvitsema ja muutusin vihaseks. Üritasin suunata modelli õiges suunas, tema aga loobus ja nägin läbi objektiivi ainult tema viha ja ükskõiksust – katastroof…
Ly ütles mulle väga vaikse häälega üle mu õla – kiida, kiida teda, ütle et ta on tubli ja las proovib veel kord. Mina kuuletusin ja käitusin tema nõuande kohaselt. Fotosessioon oli päästetud, model rahunes, hakkas tööle ja saime väga toredad pildid.

See oli ikka nii, et Ly suhtumine inimestesse oli alati hooliv ja sõbraliks. Naeratus ja toetus igale.
Mulle meeldis väga Ly’ga stuudios koostööd teha, sest peale oma kõrge professionaalsuse meigikunstnikuna, oli ta minu jaoks õnne ja rahu faktoriks. Alati lojaalne, toetav ja positiivne. Rahulik ja kaunis. Oskas leida igas asjas selle parem külje. Väga loominguline inimene. Ta jumestused olid alati perfektsed. Kui loominguline meikimine viis natuke teise suunda – teeme ümber, no problem. Üks olulisemaid oskusi tiimi töö jaoks.

Ei ole saladus, et portree pildistamine toob inimestes väga tihti esile stressi ning paljud tunnevad ennast kaamera ees ebamugavalt. Ly oskas iga inimese jaoks leida selle õige sõna ja seletuse, kuidas käituda, kuidas vaadata kaamerase, kuidas võtta poos. Ta rääkis sellest oma pehme, rahuliku häälega lihtsate sõnadega niimoodi, et kõik said kohe stressist vabaks, naeratasid kaamerasse ja tundsid ennast loomulikuna ja vabana.

Mul on stuudios alles veel pool purki jasmiini teed. Seda, midas me Ly’ga alati jõime ennem pildistamist.
“Olgal on alati stuudios pakkuda head teed….. “

Vannitoas on mul Lancome’i päiksepuuder, pooleli..
“Vaata, ma tõin Sulle väikese kingituse, mulle tundub et see värv sobib sulle eriti hästi.”

Akna juures – kõrge tool meikimiseks.
“Olga, sul võiks olla veel natuke kõrgem tool, oleks inimestele mugavam…”

Kappis valge linane kleit, mis Ly laenas üheks pildistamiseks Kaubamajast..
“Olga, see kleit soobib Sulle võõratult! Sul võiks selline olla, näed selles kaunis välja…”

Ja veel palju palju armsad asju minu ümber, lisaks kaunid fotod ja toredad mälestused ning Ly vaikne delikaatne hääl, mida ma alati kuulen, . . .s kui ma neid puudutan.