Reet Valdek
Kosmeetik


Minu tutvus Ly´ga sai alguse 80-ndate aastate alguses Talinna Moemajas, mil  
mul oli suur rõõm teha tolleaegsetale kuulsatele mannekeenidele esinemismeike. Juba sel ajal tundus, et minu meigitoolis istuval Ly`l, oli ka endal suur huvi jumestamise vastus. Mõned aastad hiljem kutsus Ly, olles siis ise juba moeshowde lavastaja, mind meikima modelle oma aja suurüritustele Tallinna Moepäevad ja Lilleshow. 90-ndate algul, täpsemalt 1993 aastal, korraldasin ma koos Tamperen ABC Meigikooliga Tallinna Õpetajate Majas jumestuskursused, peale mille läbitegemist said osavõtjad ka vastavat oskust kinnitava diplomi. See oli esimest korda Eestis, kus jumestusspetsialiste tunnustati eraldi. Varem oli jumestamisosa tavaliselt teinud kosmeetikud oma muu töö kõrval või siis grimeerijad.
Kuna ma teadsin, et Ly, kes sel ajal andis lavalise liikumise tunde erinevates moekoolides, oli väga huvitatud oma meigioskuste täiendamisest, kutsusin ka teda.

Ly arvates andis professionaalsete meikimisoskuste omandamine talle laiema ampluaa ilu- ja moemaailmas rakenduse leidmisel. Koolituse käigus selgus peagi , et Ly´l oli silmapaistvalt annet uuele ametile ja ta jäi kohe silma ka soomlastele, kes soovitasid tal asjaga kindlasti edasi minna. Kõrvaltvaatajal oli kerge tähele panna, kui suure südamega Ly oma tööd tegi ja mis peamine, et ta nautis seda. Mulle väga sümpatiseeris see, et tal olid hästi puhtad tööd, et üleminekud ühelt värvitoonilt teisele olid soojad ja pehmed. Kiiresti kujunes tal välja oma käekiri meikimises, mida iseloomustaksin kui klassikalist ilusat jumestusts, mis tehniliselt soorituselt oli alati täpne ja korrektne. Oma tööde puhul teadis Ly, mida ta tahtis saavutada, oli sihikindel ja põhjalik. Professionaalina võin ma ka fotodelt ilmeksimatul ära tunda Ly meigitööd, milleski olid meie käekirjad jumestamisel sarnased.

Inimesena oli Ly alati heatujuline, ei suuda meenutada teda kordagi mossis näoga.

Ta kiirgas soojust end ümbritsevatele ja kuigi suhtlemismaneerilt pehme ja taktitundeline, oli tal samas ääretult tugev ja edasipüüdlik iseloom. Ly oli äärmiselt kaunis naine, kelle sisemine ilu oli täielikus harmoonias ta huvitava välimusega.